З 2019 року почне діяти нова система підвищення кваліфікації педагогів. Чи зможе учитель за державні кошти навчатися не лише в ОІППО, а й за власним вибором в інших організаціях? Які пропозиції МОН щодо відбору й ліцензування організацій, що надають освітні послуги? Про це 2 липня під час EdCamp’у у Харкові говорила міністерка освіти і науки України Лілія Гриневич.

Нова система почне діяти з 2019-го. У чому її суть? Ми хочемо диверсифікувати можливості підвищувати кваліфікацію. Ідея така: години, які учитель має віддати на підвищення кваліфікації, поділити на дві частини. Одна частина — у ОІППО, друга — учитель зможе самостійно обрати певну кількість годин для навчання в інших організаціях. Тобто гроші підуть за учителем, і це буде зараховано як підвищення кваліфікації. Ідея складна для практичного втілення, але вона прописана у Законі, і це означає, що вона буде реалізована!”, — наголосила Гриневич.Міністерка зауважила, що за новим Законом годин на підвищення кваліфікації стане удвічі більше. А також поділилась, що їй було зовсім не просто проштовхувати норму про диверсифікацію:

“Обласні інститути, хай не гніваються, звикли бути монополістами на ринку, ця норма їм дуже не подобається”.

Втім, за словами Гриневич, втілення ідеї диверсифікувати підвищення кваліфікації, чи підуть гроші за учителем у 2019-му буде прямо залежати від голосування депутатів за Закон “Про повну загальну середню освіту” на осінній сесії:

“Маємо встигнути провести Закон у парламенті до 2019-го, щоб його проголосували, попри передвиборчу кампанію. Лише у такому випадку зможемо закласти витрати у Бюджетний кодекс і система почне працювати у повному обсязі. Це позитивний варіант сценарію. Є й інший — негативний”.

Очільниця Міністерства пояснила, як діятимуть, якщо парламентарі не приймуть Закон вчасно:

“Негативний варіант — депутати будуть маринувати Закон “Про повну загальну середню освіту”, тоді, відповідно, ми не зможемо закласти необхідні кошти. У такому випадку працюватимемо за планом Б: розробляти іншу сторону (яка все одно має бути зроблена) — це вироблення критеріїв до організацій, підвищення кваліфікації у яких може визнаватися. Оскільки туди не йдуть гроші, для запуску цього механізму нам не потрібні парламент, кабмін”.

Гриневич зауважила, що багатьох хвилює, чи можна довіряти організаціям, що будуть уповноважені здійснювати підвищення кваліфікації учителів. Тому це ще раз доводить потребу у прозорих критеріях. “Відібрані” потраплять у перелік рекомендованих на сайті МОН. Педагогам будуть офіційно зараховувати такі години навчання, однак підкріплення коштами зможе бути лише після прийняття Закону.

Також міністерка сказала, що хотіла б уникнути ліцензування таких курсів, організацій, бо це, на її думку, бюрократизує процес.

Міністерка також зауважила, що знає безпосередньо, як учителі не люблять, коли їм щось диктує згори МОН, мовляв “там нічого не тямлять”. Її чоловік і навіть мама досі працюють у школі, тому, розповідає з усмішкою, часто має жорсткі домашні розмови з приводу освітніх змін. Гриневич закликала учителів до горизонтального підвищення кваліфікації:

“Нема довіри до МОН, але є довіра до колег, які спробували і знають, що працює, що не працює. Діліться між собою досвідом”.